Državno takmičenje iz elektronike

Dana 07.05. 2016. godine u prostorijama Srednje elektrotehničke škole “Vaso Aligrudić” u Podgorici održano je IV Državno takmičenje iz elektonike u organizaciji Centra za stručno obrazovanje, Ministarstva prosvjete, Ispitnog centra, Elektrotehničkog fakulteta, Udruženja nastavnika elektrotehnike i Srednje elektrotehničke škole “Vaso Aligrudić”.

slika7

Ekipa iz naše škole ka Podgorici se uputila organizovanim prevozom od strane uprave škole, i sastojala se od od 4 profesora i 4 učenika takmičara. Profesorica Rajković Ljiljana bila je u svojstvu pregledača teorijskog dijela testa, profesor Dubljević Dušan  pregledač praktičnog dijela testa,  profesori Andrijašević Veselin i Bulajić Petrana bili su u svojstvu mentora i njegovog asistenta. Učenici koji su se takmičili u ime naše škole bili su:

  1. Tadić Blažo, učenik II5, elektrotehničar računara
  2. Bulatović Radisav, učenik II2, elektrotehničar za rashladne i termičke uređaje
  3. Vukićević Vuk, učenik II4, elektrotehničar telekomunikacija
  4. Knežević Ilija, učenik III3, elektrotehničar elektronike.

Po dolasku na odredište članovi ekipe su pristupili akreditaciji i pripremi opreme za takmičenje.

Na svečanom otvaranju je govorio direktor škole domaćina, gospodin Veselin Pićurić, direktor Centra za stručno obrazovanje, gospodin Duško Rajković i prodekan za nastavu Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore, gospođa Ana Jovanović, koja je svečano otvorila takmičenje.

Učenici su se, prema utvrđenim pravilima, takmičili u timovima od po četvoro, u tri faze: rješavanje testa, izrada praktičnog zadatka i prezentacija. Ukupno se takmičilo 28 učenika u 7 timova iz 7 srednjih stručnih i mješovitih škola, odnosno 7 gradova u kojima su zastupljeni obrazovni programi iz oblasti elektrotehnike, i to: JU Srednje stručne škole iz Rožaja, Berana, Pljevalja i Nikšića; JU Srednja mješovita škola „Mladost“ iz Tivta, JU Srednja elektro – ekonomska škola iz Bijelog Polja i JU Srednja elektrotehnička škola „Vaso Aligrudić“ iz Podgorice. Na takmičenju je bilo zastupljeno gradivo koje je predviđeno obrazovnim programima koji se realizuju u tim školama.

Pregledači testova i radnih listova su bili nastavnici škola učesnica: Slavica Jovanović, Persa Đaković, Anđela Marić, Aleksandar Obradović, Nehrudin Šahman, Miladin Obradović, Safet Dacić, Veselin Andrijašević i Vladica Avramović, kao predsjednik komisije. Pregledači praktičnih zadataka su bili Alen Šabanović, Eldin Cikotić i Dušan Dubljević, a ispitivač u usmenom dijelu: profesor dr Zoran Mijanović, sa Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore. U žiriju koji je vodio računa o regularnosti takmičenja, nalazli su se profesor dr Zoran Mijanović, Martin Ćalasan, saradnik u nastavi na Elektrotehničkom fakultetu i Veselin Pićurić, direktor škole domaćina, kao predsjednik žirija. Koordinator takmičenja je bila Sandra Brkanović u ime Centra za stručno obrazovanje, a u ime škole domaćina, veliki dio kolektiva škole, kojim su koordinirale Gordana Tasić, Violeta Rašković i Igor Dragaš.

Nakon trosatnog takmičenja, rezultati takmičenja su bili sljedeći:

I mjesto je osvojila ekipa JU Srednja elektrotehnička škola „Vaso Aligrudić“ iz Podgorice, u sastavu: Nikola Pižurica, Tihomir Raičević, Marko Ukšanović, Vlado Kozomara. Mentor je bio nastavnik Aleksandar Obradović. II mjesto je osvojila ekipa JU Srednja elektro – ekonomska škola iz Bijelog Polja, u sastavu: Amar Bošnjak, Nerma Dizdarević, Adnan Čoković, Danilo Šćepanović. Mentori su bili nastavnici: Miladin Obradović i Alen Šabanović.
III mjesto je osvojila ekipa JU Srednja stručna škola iz Rožaja, u sastavu: Amina Dacić, Ema Dacić, Dalida Škrijelj, Eldin Ibrahimović. Mentori su bili nastavnici: Safet Dacić, Nedžad Nurković i Nermin Murić.

 

Pobjednici su dobili medalje, a ekipa koja je osvojila prvo mjesto, dobila je i prehar.

Na kraju ostaje da zaključimo da se takmičenje odvijalo po priloženoj agendi, međutim stmatramo da je bilo nekih neregularnosti u samom takmičenju. Pojedini timovi učenika koristili su računare za vrijeme izrade teorijskog dijela testa, iako je njihova upotreba bila dozvoljena i predviđena samo za praktičan rad. Dežurni nastvnici su to primijetili i više puta opomenuli učenike, ali do ozbiljnije kazne za tako ozbiljan prekršaj nije došlo. Takođe moramo primijetiti da su članovi naše ekipe bili sa različitih obrazovnih programa, od kojih većina elektroniku uči jednu ili dvije godine, pa smo samim tim bili u zaostatku u odnosu na ekipe čiji takmičari taj predmet izučavaju sve četiri godine srednjeg obrazovanja, no ipak na taj problem ne možemo uticati jer se u našoj školi ne organizuje nastava za obrazovni program Elektrotehničar elektronike  svake godine. Učenici iz nače škole nijesu ostvarili zavidan rezultat, i to nam je pokazatelj da se moramo više posvetiti pripremama za naredno takmičenje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *