EcoConnect u top pet

Mobilna aplikacija EcoConnect koju su napravili naši učenici Vuk Todorović, Jovan Kešeljević i Luka Mašulović, pod mentorstvom profesora Vladana Dragićevića, plasirala se u top pet aplikacija na M:tel konkursu Lansiraj svoju ideju. Ovim rezultatom plasirali su se na regionalno M:tel takmičenje, na kojem će učestvovati najbolje aplikacije iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore.
Aplikacija EcoCennect doprinosi podizanju ekološke svijesti i smanjenju potrošnje vode i električne energije, sve sa ciljem očuvanja planete.
Čestitamo našem divnom timu na sjajnoj ideji i rezultatu, želimo im mnogo sreće u daljem učenju i radu!

Uspješna radionica programiranja i dizajna

Dana 26. februara 2025. godine, u našoj školi je održana radionica programiranja i grafičkog dizajna, sa ciljem podsticanja kreativnosti i razvoja digitalnih vještina kod mladih. Radionicu su posjetili učenici škola: Luka Simonović, Ratko Žarić, Braća Ribar, Mileva Lajović Lalatović i Olga Golović.

Radionicu su uspješno izvodili naši učenici: Nikolaj Zejak, Vuk Todorović, Luka Mašulović, Jovan Kešeljević, Pavle Lazović i Nemanja Aleksić, uz podršku profesora Vladane Mirković, Vladana Dragićevića, Snežane Nikolić i Petrane Bulajić. Program je bio podijeljen u dva dijela. Prvi dio radionice bio je posvećen grafičkom dizajnu, gdje su učesnici radili projekte u Adobe Illustratoru, upoznavajući se sa osnovama dizajna i alatima koji se koriste u profesionalnoj praksi. Drugi dio radionice fokusirao se na programiranje, pri čemu su učenici imali priliku da se upoznaju sa osnovama veb programiranja i steknu praktična znanja u ovoj oblasti.

Odziv učenika bio je izvanredan, a interakcija i entuzijazam pokazali su veliki interes za ove teme. Radionica je protekla u dinamičnoj i inspirativnoj atmosferi, gdje su učenici kroz praktičan rad stekli nova znanja i vještine. Na osnovu odličnih rezultata i pozitivnih povratnih informacija, možemo zaključiti da je radionica bila vrlo uspješna i da je ostvarila svoj cilj – podsticanje mladih na dalji razvoj u oblasti digitalnih tehnologija.

Svima se zahvaljujemo!

Posjeta trafostanici Trebjesa

Danas su odjeljenja III1 i IV1, zajedno sa profesorima Ljubom Draškovićem i Željkom Nikitovićem, posjetila razvodno postrojenje Trebjesa.

Trafostanica 35/10 kV Trebjesa je razvodno postrojenje u kojem se nalaze 2 energetska transformatora koja rade nezavisno jedan od drugog, a postoji i mogućnost njihovog paralelnog rada po potrebi. Trafo 1 je nazivne snage 12.5 MVA, uzemljen je preko otpornika od 20 oma i služi za napajanje konzuma sa područja Centra Grada, Rudog Polja, Integralovog naselja, i na njemu su povezani kablovski 10 kV odvodi. Trafo 2 je nazivne snage 8 MVA, sa izolovanom neutralnom tačkom i napaja vazdušne 10 kV odvode na području Lukova, Vučja, Gvozdenica, Ozrinića. Tokom posjete postrojenja, đaci su upoznati sa starim 10 kV postrojenjem koje nije vise u upotrebi, ali je pogodno zbog toga što su osnovni elementi postrojenja(sabirnice, prekidači, rastavljači, mjerni transformatori, izolatori…) vidljivi golim okom. To nije slučaj sa novim postrojenjem koje je oklopljeno, i u kojem se kao izolacioni medijum koristi SF6 gas (sumpor heksafluorid). Oprema u novom postrojenju je od proizvođača Siemens i vrlo je pouzdana, sigurna i praktična za rad, sa mehaničkim zaštitama koje onemogućavaju pojavu greške prilikom obavljanja manipulacija u postrojenju. Postrojenje sadrži i SCADA sistem, t.j. program uz pomoć kojeg možemo upravljati postrojenjem sa računara. Takođe u postrojenju postoji i SCADA sistem za upravljanje reklozerima i sekcionerima(Daljinski prekidači i rastavljači) kojima se mogu vršiti odvajanja djelova dalekovoda koji su udaljeni i po 100 km od same trafostanice iz koje se vrši upravljanje.

Učenici su tokom posjete pokazali veliko interesovanje, zavidan nivo znanja i sami učestvovali su u objašnjavanju teorijskih stvari u vezi samog postrojenja.

Treće mjesto na državnom prvenatvu u odbojci

Dana 17. decembra 2024. godine u Podgorici, u sali Srednje medicinske škole, održan je završni turnir državnog prvenstva srednjih školau odbojci, u organizaciji Saveza školskih sportskih igara.

Prvo mjesto osvojila je škola iz Budve, drugo mjesto pripalo je školi iz Bijelog Polja, dok je naša škola zauzela treće mjesto.

Za našu ekipu nastupili su:

– Mijatović Miško

– Mirković Dušan

– Popović Nemanja

– Šakotić Petar

– Vučetić Ognjen

– Bulajić Andrija

– Šobić Balša

– Krivokapić Matija

– Čvorović Vasko

– Tomović Nikola

– Bulatović Bogdan

– Bulajić Vladan

Čestitamo našim odbojkašima i aktivu profesora fizičkog vaspitanja na ovom sjajnom rezultatu!

Akcioni dan

Učenici naše škole su 06. 12. 2024. godine učestvovali u Projektu “Akcioni dan”, u organizaciji Unije srednjoškolaca Crne Gore.

Tokom istog dana, učenici širom zemlje, dobiju priliku da budu zaposleni 24h, kod nekog od poslodavaca, po izboru organizatora.

Prikupljena sredstva od dnevnica uključiće se u poseban fond, za finansiranje projekata Učeničkih parlamenata, čiji je cilj poboljšanje položaja mladih, kroz razvijanje njihovih kapaciteta i znanja.

Naši učenici su bili zaposleni IM “Goranovic” Niksic.

Stručna ekskurzija

Učenici II-9 i III-8 danas su imali priliku da posjete Štampariju Obod, gdje su se upoznali sa tehnikama, procesima i principima rada u stvarnom radnom okruženju. Takođe, uživali su u kulturnim i istorijskim znamenitostima, u pratnji profesorice Vladane Mirković.

Tokom ekskurzije obišli su:

 • Lipsku pećinu

 • Dvorac kralja Nikole

 • Etnografski muzej

 • Biljardu

 • Cetinjski manastir

 • Mauzolej Petra II Petrovića Njegoša

Jedan dan, mnogo uspomena i novih znanja!

Opštinsko takmičenje u košarci

Na juče održanom, opštinskom takmičenju u košarci, naši košarkaši su u finalnoj utakmici pobijedili Ekonomsku školu i osvojili prvo mjesto, čime su se plasirali na regionalno takmičenje. Čestitamo našim košarkašima.

Naši učenici na opštinskom takmičenju u odbojci

 

Učenici naše škole učestvovali su na Opštinskom takmičenju srednjih škola u odbojci. Imali smo i mušku i  žensku ekipu. Djevojke su zauzele treće mjesto. Muška ekipa osvojila je prvo mjesto pobijedivši Prvu Srednju stručnu školu rezultatom 2:0 u setovima. Ovim rezultatom muška ekipa plasirala se na regionalno takmičenje. Čestitke i djevojkama i momcima na prikazanoj odbojci i fer pleju. Svaka čast i puno sreće u nastavku takmičenja.