III Generalna Skupština

U periodu od 03-05. novembra 2017. godine u holetu Palas u Petrovcu, održana je III Generalna Skupština Unije srednjoškolaca Crne Gore kojoj je prisustvovalo 80 delegata iz gotovo svih srednjih škola u Crnoj Gori.
U petak, 03. 11. 2017. godine Skupštinu je svečano otvorila predsjednica iste, Anja Mićanović, koja je svim delegatima i gostima poželjela dobrodošlicu. Takođe, prisutnima se obratila i predsjednica Upravnog odbora, Andrea Mićanović, ističući težnje i uspjehe Unije, kao i sprovedene projekte.
Nakon uvodnih izlaganja i svečanog otvaranja, započeta je sjednica Skupštine Unije srednjoškolaca. Sekretar Skupštine Andjela Stešević utvrdila je da od 80 prisutnih, njih 67 ima pravo glasa.
Obzirom da je veliki broj delegata tek stupio u Uniju srednjoškolaca, Generalni sekretar Unije, Jovan Bojović, govorio je o osnivanju ove omladinske organizacije, kao i o njenoj viziji, misiji i strukturi, kako bi delegatima ukazao na to koliko je ovo tijelo relevantno za naše društvo, radi detaljne informisanosti delegata.
Nakon smjenjivanja Alide Pilice, za funkciju lokalnog koordinatora prijavile su se tri delegatkinje, koje su imale priliku da se predstave delegatima govorom ne dužim od 3 minuta, ističući svoje kvalitete, vještine, probleme sa kojima se srednjoškolci svakodnevno susreću, kao i rješenja istih.
1. Nejla Franca
2. Kanita Šabotić
3. Biljana Mirčić
U toku su 4 projekta Unije: Raise your voice, Coordination of the Youth Center, It Is Easy To Be Bizzy, Student parliaments in the context of establishing democracy and encouraging student activism, tako da su predsjednica UO, Andrea Mićanović i Generalni sekretar, Jovan Bojović kroz rad po grupama prezentovali iste.
Vršnjačko nasilje je sve zastupljenije u srednjim školama i često nosi teške posljedice, prije svega za žrtvu, ali i po nasilnike i ukazuje na dublje probleme ne samo porodičnog već i društvenog okruženja, pa je samim tim tokom Skupštine stavljen akcenat na ovu temu, dajući mogućnost delegatima da se što više informišu.
Na kraju, predsjednica UO i Generani sekretar, prezentovali su dosadašnje aktivnosti Unije.
U okviru drugog dana uslijedilo je glasanje za lokalnog koordinatora sjeverne regije.

Odlukom delegata UNSCG, Biljana Mirčić, učenica Srednje mješovite škole iz Andrijevice će do marta 2019. godine biti na mjestu lokalnog koordinatora za sjevernu regiju UNSCG.
Zatim je održana panel diskusija ’’Vršnjačko nasilje – problem u srednjim školama’’ na kojoj je poručeno da mediji treba da afirmišu pozitivne vrijednosti i daju više prostora uspješnim mladim ljudima koji će služiti kao pozitivan primjer svojim vršnjacima. Više o panelu možete pročitati OVDJE.
Nakon panel diskusije, uslijedilo je drugi rad po grupama koji se tiče već pomenutih projekata.
Istog dana, delegati su takođe podijeljeni u grupe, radili na osmišljavanju načina obilježavanja 17. novembra, Dana srednjoškolaca.
Osim toga, predstavile su se i partnerske organizacije.
Marjana Krsmanović i Mićan Andrijašević su ispred NVO Juventas prikazali omladinski program kroz prezentaciju i kratke filmove, a Katarina Milović iz Asocijacije srednjoškolaca u Bosni i Hercegovini, prezentovala je viziju, misiju i strukturu ove organizacije.
Takođe, Generalni sekretar, Jovan Bojović, predstavio je delegatima jedan od najznačajnijih projekata UNSCG, a to je Akcioni dan, tokom kojeg je više od 230 podgoričkih srednjoškolaca radilo u državnom i privatnom sektoru, što im je omogućilo da steknu praktična znanja, koja će im pomoći da se opredijele za buduća zanimanja.
Posljednjeg dana III Generalne Skupštine svi prisutni su imali priliku da iznesu probleme sa kojima se srednjoškolci svakodnevno susreću, kao i da iznesu prijedloge za rješenja istih. Istakli su da su najveći problemi:
-nezainteresovanost
-nedovoljna komunikacija
-slaba saradnja sa Upravom škole.

1 2

4

Posjeta otvorenim danima nauke u Podgorici i Nikšiću

Učenici naše škole, odjeljenja elektrotehničar računara IV-4 i III5, zajedno sa profesorima Rajković Ljiljanom i Đurović Senkom prisustvovali regionalnoj IT manifestaciji “Fabrika znanja” koja je otvorena na Univerzitetu Donja Gorica, u okviru Festivala Dani nauke. Na ovom događaju naši učenici su imali priliku da kroz edukaciju i zabavu se upoznaju sa najaktuelnijim trendovima iz oblasti informacionih tehnologija.

Takođe, naši učenici su prisustvovali i izložbi “Nikola Tesla – čovjek budućnosti” gdje su mogli da se upoznaju sa najpoznatijim Teslinim izumima i njihovom dosadašnjom upotrebom.

U Nikšiću u okviru dana nauke naši učenici su takođe pod vođstvom profesora Vujačić mirka posjetili Tehnopolis, preduzetnički centar, gdje su bila izložena nova dostignuća iz mašinstva, novih tehnologija i inovacije, robotike kako roboti funkcionišu i koliko je godina i znanja potrebno da bi se robot napravio.

Škola Preduzetništva za mlade

slika7

U srijedu 16.11.2016. godine studenti UDG, Radojičić Andrea, Radosavović Kristina, Pavlićević Lazar, su prezentovali završnim razredima Školu preduzetništva koja se nekoliko godina za redom organizuje i čiji je cilj razvijanje preduzetničkih ideja i duha kod mladih ljudi u Crnoj Gori. Takođe, cilj Škole je da okupi mlade ljude iz svih crnogorskih opština, da kroz zajedničko druženje, rad i stvaranje prevazilaze određene predrasude koje postoje kod mladih.

Za polaznike je pripremljen obiman program koji će se sastojati iz predavanja o preduzetništvu u prijepodnevnim i interaktivnim radionicama u popodnevnim časovima. Predavanja će biti održana od strane uglednih predavača iz svih oblasti života, što će omogućiti da polaznici sagledaju preduzetništvo iz različitih uglova. Radionice će biti bazirane na interesovanjima srednjoškolaca koje su naveli u svojim prijavama.

Saradnja sa Kancelarijom za narkomaniju Nikšić – predavanja i radionice o različitim oblicima bolesti zavisnosti

slika7

Kancelarija za prevenciju narkomanije u Nikšiću, u saradnji sa JU Srednja stručna škola Nikšić ,u septembru mjesecu školske 2015/2016. godine organizovala je predavanje o bolestima zavisnosti i njihovim posljedicama za  učenike prvog razreda, IV-og i III-eg stepena.

Predstavnica kancelarije, sociolog Abramović Ljubica, je učenike upoznala o vrstama psihoativnih supstanci i štetnim posljedicama, faktorima rizika i zaštite, vršnjačkim pritiscima i donošenju odluka, a bilo je riječi i o novim oblicima zavisnosti i pojavi zavisnih ponašanja kao što su kocka, internet,video-igrice, mobilni telefoni.

slika7

Učenici su upoznati i sa načinima prodaje droge na ulici, kao i sa kaznenom politikom iz oblasti zakonodavstva o sprječavanju zloupotrebe psihoaktivnih supstanci.

slika7

Predavanje je održano u odjeljenjima: I1, elektrotehničar energetike, I2 frizer – ka, I3 elektrotehničar multimedija, I4 elektrotehničar računara i I5 elektrotehničar telekomunikacija.

Učešće u akciji “Očistimo Crnu Goru za jedan dan”

Učenici JU Srednje stručne škole Nikšić učestvovali su 27.05. 2016. god. u akciji „Očistimo Crnu Goru za jedan dan“ – “Let’s do it Montenegro” koja je dio međunarodne akcije „Let’s do it World“. Akcija se odvija u organizaciji ADP-Zid, a pod pokroviteljstvom Ministarstva održivog razvoja i turizma.

slika7

Cilj ovogodišnje akcije je podsticanje svih građana Crne Gore, bez obzira na godine i posao koji obavljaju, i bez obzira na porijeklo i različite pripadnosti, na aktivnije učešće u životu svoje zajednice. Akcija želi da pokaže da malim doprinosom možemo velike stvari učiniti realnim.

slika7

 

Učešće na sajmu suvenira povodom Dana nezavisnosti Crne Gore 21.05.2016. godine

Povodom obilježavanja desetogodišnjice od obnove nezavisnosti pod sloganom Decenija nezavisnosti – s ponosom slavimo, obrazovno-vaspitne ustanove opštine Nikšić u saradnji sa Opštinom Nikšić, Turističkom organizacijom Nikšića, a pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvjete su organizovali Sajam suvenira.Sredstva od prodaje suvenira su donirana Dječijem odjeljenju Opšte bolnice u Nikšiću.

slika7

Učenici JU Srednje stručne škole Nikšić su se rado odazvali ovakvoj vrsti manifestacije i  dali su svoj lični doprinos kroz izradu suvenira na temu nezavisnosti Crne Gore.Učenici sa smjera elektrotehničar računara su izrađivali fotografije sa državnim motivima u programu photoshop, dok su učenice sa smjera frizera i elektrotehničar telekomunikacija dale svoj lični doprinos kroz izradu pletene mape Crne Gore, izradu privezaka sa motivima grada Nikšića i magneta na istu temu. Cjelokupni prihod od prodatih suvenir doniran je Dječijem odjeljenju Opšte bolnice u Nikšiću.

slika7

 

Sajam mladih pronalazača

slika7

Naši učenici, Miličić Mirko i Spasoje Perović, elektrotehničari računara III razred su učestvovali na Sajmu mladih pronalazača i predstavili su originalnu inovaciju i pronalazak koji ima potencijal za široko korišćenje, praktičan je, lak za proizvodnju i tržišno opravdan. Oni su pod nadzorom svog mentora Rajković Ljiljane predstavili svoju inovaciju – mobilna kamera – IP kamera, čija je namjena bila da kontroliše i snima određeni prostor, a sa njom se upravljalo preko interneta iz daleka. Rad je prošao zapaženo i učenici su dobili pohvale od prf. dr Zorana Mijanovića i priznanje za učešće.

slika7

Državno takmičenje iz elektronike

Dana 07.05. 2016. godine u prostorijama Srednje elektrotehničke škole “Vaso Aligrudić” u Podgorici održano je IV Državno takmičenje iz elektonike u organizaciji Centra za stručno obrazovanje, Ministarstva prosvjete, Ispitnog centra, Elektrotehničkog fakulteta, Udruženja nastavnika elektrotehnike i Srednje elektrotehničke škole “Vaso Aligrudić”.

slika7

Ekipa iz naše škole ka Podgorici se uputila organizovanim prevozom od strane uprave škole, i sastojala se od od 4 profesora i 4 učenika takmičara. Profesorica Rajković Ljiljana bila je u svojstvu pregledača teorijskog dijela testa, profesor Dubljević Dušan  pregledač praktičnog dijela testa,  profesori Andrijašević Veselin i Bulajić Petrana bili su u svojstvu mentora i njegovog asistenta. Učenici koji su se takmičili u ime naše škole bili su:

  1. Tadić Blažo, učenik II5, elektrotehničar računara
  2. Bulatović Radisav, učenik II2, elektrotehničar za rashladne i termičke uređaje
  3. Vukićević Vuk, učenik II4, elektrotehničar telekomunikacija
  4. Knežević Ilija, učenik III3, elektrotehničar elektronike.

Po dolasku na odredište članovi ekipe su pristupili akreditaciji i pripremi opreme za takmičenje.

Na svečanom otvaranju je govorio direktor škole domaćina, gospodin Veselin Pićurić, direktor Centra za stručno obrazovanje, gospodin Duško Rajković i prodekan za nastavu Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore, gospođa Ana Jovanović, koja je svečano otvorila takmičenje.

Učenici su se, prema utvrđenim pravilima, takmičili u timovima od po četvoro, u tri faze: rješavanje testa, izrada praktičnog zadatka i prezentacija. Ukupno se takmičilo 28 učenika u 7 timova iz 7 srednjih stručnih i mješovitih škola, odnosno 7 gradova u kojima su zastupljeni obrazovni programi iz oblasti elektrotehnike, i to: JU Srednje stručne škole iz Rožaja, Berana, Pljevalja i Nikšića; JU Srednja mješovita škola „Mladost“ iz Tivta, JU Srednja elektro – ekonomska škola iz Bijelog Polja i JU Srednja elektrotehnička škola „Vaso Aligrudić“ iz Podgorice. Na takmičenju je bilo zastupljeno gradivo koje je predviđeno obrazovnim programima koji se realizuju u tim školama.

Pregledači testova i radnih listova su bili nastavnici škola učesnica: Slavica Jovanović, Persa Đaković, Anđela Marić, Aleksandar Obradović, Nehrudin Šahman, Miladin Obradović, Safet Dacić, Veselin Andrijašević i Vladica Avramović, kao predsjednik komisije. Pregledači praktičnih zadataka su bili Alen Šabanović, Eldin Cikotić i Dušan Dubljević, a ispitivač u usmenom dijelu: profesor dr Zoran Mijanović, sa Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore. U žiriju koji je vodio računa o regularnosti takmičenja, nalazli su se profesor dr Zoran Mijanović, Martin Ćalasan, saradnik u nastavi na Elektrotehničkom fakultetu i Veselin Pićurić, direktor škole domaćina, kao predsjednik žirija. Koordinator takmičenja je bila Sandra Brkanović u ime Centra za stručno obrazovanje, a u ime škole domaćina, veliki dio kolektiva škole, kojim su koordinirale Gordana Tasić, Violeta Rašković i Igor Dragaš.

Nakon trosatnog takmičenja, rezultati takmičenja su bili sljedeći:

I mjesto je osvojila ekipa JU Srednja elektrotehnička škola „Vaso Aligrudić“ iz Podgorice, u sastavu: Nikola Pižurica, Tihomir Raičević, Marko Ukšanović, Vlado Kozomara. Mentor je bio nastavnik Aleksandar Obradović. II mjesto je osvojila ekipa JU Srednja elektro – ekonomska škola iz Bijelog Polja, u sastavu: Amar Bošnjak, Nerma Dizdarević, Adnan Čoković, Danilo Šćepanović. Mentori su bili nastavnici: Miladin Obradović i Alen Šabanović.
III mjesto je osvojila ekipa JU Srednja stručna škola iz Rožaja, u sastavu: Amina Dacić, Ema Dacić, Dalida Škrijelj, Eldin Ibrahimović. Mentori su bili nastavnici: Safet Dacić, Nedžad Nurković i Nermin Murić.

 

Pobjednici su dobili medalje, a ekipa koja je osvojila prvo mjesto, dobila je i prehar.

Na kraju ostaje da zaključimo da se takmičenje odvijalo po priloženoj agendi, međutim stmatramo da je bilo nekih neregularnosti u samom takmičenju. Pojedini timovi učenika koristili su računare za vrijeme izrade teorijskog dijela testa, iako je njihova upotreba bila dozvoljena i predviđena samo za praktičan rad. Dežurni nastvnici su to primijetili i više puta opomenuli učenike, ali do ozbiljnije kazne za tako ozbiljan prekršaj nije došlo. Takođe moramo primijetiti da su članovi naše ekipe bili sa različitih obrazovnih programa, od kojih većina elektroniku uči jednu ili dvije godine, pa smo samim tim bili u zaostatku u odnosu na ekipe čiji takmičari taj predmet izučavaju sve četiri godine srednjeg obrazovanja, no ipak na taj problem ne možemo uticati jer se u našoj školi ne organizuje nastava za obrazovni program Elektrotehničar elektronike  svake godine. Učenici iz nače škole nijesu ostvarili zavidan rezultat, i to nam je pokazatelj da se moramo više posvetiti pripremama za naredno takmičenje.

Regionalno takmičenje u futsalu i košarci

Dana 23.04.2016. godine u sali Srednje stručne škole ,,Sergije Stanić” u Podgorici, održano je regionalno takmičenje za centralnu regiju u futsalu i košarci, u organizaciji Ministarstva prosvjete i Unije srednjoškolaca. Našu školu u futsalu su predstavljali sledeći učenici:Jakšić Mirko, Marković Luka, Bulajić Milo, Mirković Bojan, Vilotijević Jovan, Đilas Stojan, Mašulović Nikola, Vlahović Filip, Kovačević Miloš; u košarci: Ječmenica Nikola, Perović Ognjen, Miličić Mirko, Miletić Lazar, Čolaković Luka,Vuković Filip, Perućica Danilo, Vukotić Miloš, Mitrić Stefan, Nenezić Nikola, predvođeni profesorima Majom Spaić i Predragom Gluščevićem.

slika6

Nakon pozdravnog govora i žrijebanja ekipa za takmičenje, utakmice su se odvijale po predviđenom rasporedu.Naša ekipa u futsalu odigrala je treću utakmicu po redosledu sa ekipom cetinjskih srednjoškolaca. Naša ekipa je bila dominantnija na terenu pa smo zasluženo dobili 6:0. Učenik Marković Luka je postigao 4 pogotka, dok su Vilotijević Jovan i Mašulović Nikola postigli po jedan pogodak. Drugu utakmicu smo odigrali protiv SSŠ ,,Sergije Stanić” iz Podgorice koja je bila puna tenzija I napetosti jer su obje ekipe željele pobjedu koja void u finale republičkog takmičenja. Vodili smo 1:0 pogotkom Luke Markovića sve do 2 min.pred kraj. Kada su izjednačili i utakmica je završena 1:1. Uslijedilo je izvođenje penala, gdje su učenici SSŠ Sergije Stanić imali više sreće I prošli u dalji krug takmičenja, a nama ostaje žal što nijesmo bili oštriji i precizniji u izvođenju penala, kao i srčaniji na terenu.

Košarkaška ekipa je odigrala jednu utakmicu i to protiv vršnjaka iz Plužina. Igrači i jedne i druge ekipe su pokazali veliku borbenost i požrtvovanost na terenu, sportski i takmičarski duh. Odigrali su 4×6 minuta, ekipa iz Plužina je bila preciznija i zasluženo dobila 31:22.

Poraženi, ali ipak zadovoljni što smo imali priliku da odmjerimo snage sa vršnjacima iz drugih gradova, vratili smo se kući sa nadom da će ovakva takmičenja biti češće organizovana.

„Dani Mađarske kulture u Crnoj Gori“: Izložba o životu i radu Józsefa Galamba

U našoj školi, sa početkom u 10h, a u okviru manifestacije „Dani Mađarske kulture u Crnoj Gori“, je otvorena izložba o životu i radu Józsefa Galamba u čast 135. godišnjice njegovog rođenja.

slika4

Izložba organizuju Ambasada Mađarske u Crnoj Gori i JU Srednja stručna škola Nikšić, a u okviru Programa podrške razvoju kulture u Nikšiću.

József Galamb je bio mađarski inženjer, koji je od 1905. godine radio u preduzeću Ford Motor Company.

slika4

Bio je glavni konstruktor Fordovog Modela T, možda i najpoznatijeg vozila u istoriji automobilizma. Pod njegovim rukovodstvom u firmi Ford počelo je korišćenje pokretne montažne trake, koja je otvorila nove mogućnosti za serijsku proizvodnju automobila.

slika5

József Galamb je rođen 1881. godine u gradu Makó u južnoj Mađarskoj. Rano se počeo interesovati za mašineriju, i velika mu je bila želja da otputuje na svjetsku izložbu automobila, koja se 1904. godine održavala u St. Louis-u.

slika5

Prvo je aplicirao za posao u fabrici Cadillac-a, ali tamo nijesu prihvatili njegov zahtjev za nedjeljnu platu od 20 dolara i ponudili su mu samo 18 dolara. Nakon toga je otišao u kompaniju Ford, gdje su mu nakon kratkog predstavljanja odmah odobrili traženu platu. Godine 1942. njegova godišnja plata je iznosila 75 hiljada dolara, isto kao predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD).